8nci Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı

8. Enerji Verimliliği Form ve Fuarının açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in teşrifleri üst düzey devlet yöneticilerimiz, iş adamlarımız, çok sayıda kamu ve özel sektör temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda katılımcı ve vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

‘2023 Vizyon ve Çözüm Önerileri’ temalı 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na yurt içinden ve yurt dışından üniversite, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarından uzman kişilerin katılımı ile ülkemizde ve dünyada enerji alanında yürütülen çalışmaların, gelişmelerin paylaşıldığı, kaynaktan nihai tüketime kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanılması için yapılan çalışmaların ve gelişmelerin ele alındığı oturumlara ilgi oldukça yoğundu. 13 ana oturum, 6 yan etkinlik ve 2 eğitimin yer aldığı foruma paralele olarak düzenlenen 74 stantın yer aldığı fuar etkinliğinde kamu, özel ve sivil toplum kuruluşunun ürün ve faaliyetleri de sergilendi.

Sayın Müsteşarımızın teşriflerini müteakip saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile resmi açılış programına başlanıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Abdullah TANCAN, 'Enerji verimliliği ve tasarrufu maliyetsiz bir ilave arz kaynağı ve en temiz enerji çeşidir.' dedi. Sayın TANCAN üretimden tüketime kadar verimliliği artırılması amacıyla enerji yoğunluğunun hem sektörel baz da hem de makro düzeyde azaltılması gerektiğini ve bununla ilgili ülke çapında da farkındalık seviyesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını ifade etti.Yenilenebilir Enerji Genel Müdürümüz Sayın Dr. Oğuz CAN’ın forum ve fuar program takdimini gerçekleştirdi.8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Fatih DÖNMEZ, Türkiye 2023 Vizyon ve Çözüm Önerileri teması ile düzenlenen ettinlikte enerji verimliliğine dair yeni adımlar, çözüm önerileri ve eylemlerin ele alınacağını söyledi.

Sayın Müsteşarımız, Türkiye’nin bir yandan hızlı gelişen ancak aynı zamanda da enerjide yaklaşık %75 oranında dışarıya bağlı bir olduğunu belirterek, enerji verimliliğinin önemini belirterek, 'Enerji verimliliğinin farkındalıktan ziyade bir reflekse kültüre dönüşmesi gerekmektedir.' dedi.

Gelişen ekonomi ve yatırımlar itibariyle bir yandan verimli teknoloji ve proseslere sahip yatırımları hayata geçirildiğini vurgulayan Sayın Müsteşarımız, 'mevcut verimsiz olan teknoloji ve prosesleri hızla etkin ve verimli hale dönüştürmek zorundayız.' diye konuştu. Bu bağlamda özellikle 2017 ve 2023 Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı’nın hazılandığını, ilgili kurum ve kuruluşların öneri ile son halini aldığını belirtti. Ulusal Eylem Planı’nın Avrupa Birliği Eylem Planı ile uyumlu olduğunu ifade eden Sayın Müsteşarımız, planda; sanayi ve teknoloji, bina ve hizmet, ulaşım, tarım, enerji sektörleri olmak üzere toplamda 55 eylemin yer aldığını söyledi.

Sayın Müsteşarımızın yaptığı açılış konuşmasının ardından; endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmalarının (SENVER) 2016 yılında 17’ncisi düzenlenmiştir. Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-17) 'Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP)' ve “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)” olmak üzere iki ana gruptan oluşmuştur. Katılan ve dereceye giren firmalara ödülleri Sayın Müsteşarımız Fatih DÖNMEZ tarafından ödülleri verildi.Ödül töreninin ardından Fuarın açılışını yapan Sayın Müsteşarımız, fuara katılan firmalara ait stantları ziyaret ederek katılımcılarla görüş alanında bulundu ve sohbet etti.13 ana oturum, 6 yan etkinlik, 2 Eğitim programının yer aldığı etkinlikte, aynı zamanda 74 firma çözüm önerileri ile fuar alanında yer almıştır. Etkinlikler 11-12 Ocak tarihlerinde WoW Convention Center İstanbul'da devam edecektir.

Sayfa Başına Dön | Anasayfa