Enerji Verimliliği Projeleri için İş ve Finansman Planı Hazırlanması' Eğitimi

Enerji Verimliliği Projeleri için İş ve Finansman Planı Hazırlanmasına yönelik uluslararası eğitim düzenlendi
“Enerji Verimliliği Projeleri için İş ve Finansman Planı Hazırlanması” konulu uluslararası eğitim; Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE), Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCAP), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında 17-21 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Eğitim; Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve ilgili kurumlar ile işbirliği içinde yürütülen “Türkiye’de Enerji Verimliliğinin Artırılması” projeleri kapsamında gerçekleştirildi.

Eğitim programı ile Türkiye’deki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, sanayi ve binalarda enerji verimliliği faaliyetleri yürüten Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine, finansal kuruluşlara ve enerji verimliliği projeleri/yatırımlarıyla ilgilenen diğer kesimlere enerji verimliliği projeleri hazırlanması ve değerlendirilmesi için gerekli olan bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflendi.

İki aşama olarak düzenlenen eğitimin ilk bölümü Türkiye’deki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, enerji verimliliği projeleri geliştiren şirketlerin, finansal kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla 17-19 Haziran 2013 tarihlerinde, ikinci aşama ise uluslararası katılımcılar ile birlikte 20-21 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi Türkiye’den yaklaşık 70 kurum ve kuruluş davet edildiği eğitime yaklaşık 20 ülkeden 80’in üzerinde kişi katılarak Enerji Verimliliği Projeleri için İş ve Finansman Planı Hazırlanması konusunda eğitim aldı.

                                           

An international training on Business Planning for Energy Efficiency Projects
An international training course on “Business Planning for Energy Efficiency Projects” has been co-organized in İstanbul on 17-21 of June 2013 by Ministry of Energy and Natural Resources (MENR) National Directorate of Renewable Energy (GDRE), the United Nations Economics and Social Commission (UNECE), the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), and United Nations Development Program (UNDP). The training course has been realized within the scope of “Promoting Energy Efficiency in Turkey” projects which are financially supported by GEF, executed by Ministry of Energy and Natural Resources (MENR) National Directorate of Renewable Energy (GDRE) and implemented by United Nations Development Program (UNDP) with the collaboration of relevant institutions.

The aim of the training course was to train the representatives of the MENR, local financial institutions, ESCOs on the banking requirements and how to develop energy efficiency projects bankable proposals, to transfer know-how and knowledge on concepts and practical applications of project finance. The training also helped to build local capacity and serve the needs of local experts to prepare investment projects, to appraise their knowledge of equity participation in projects, mezzanine and third party finance capacities.

The training was formed of two phases; the first phase was held on 17-19 June 2013 with the participation of representatives from ministries, financial institutions, ESCOs in Turkey and the second phase was held on 20-21 June 2013 in addition with international participants. Around 70 institutions and organizations were invited from Turkey to the training and in total more than 80 participants from 20 countries were trained on Business Planning for Energy Efficiency Projects.

“Enerji Verimliliği Projeleri için İş ve Finansman Planı Hazırlanması” konulu uluslararası eğitim ile ilgili diğer dokümanlara ulaşmak için  www.surdurulebilirbinalar.net  linkine tıklayınız...

Sayfa Başına Dön | Anasayfa