Enerji Bakanlığı ile AR-GE İşbirliği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katıldı.

                                                 

Törende konuşan Bakan Taner Yıldız, enerjinin Türkiye’nin büyümesindeki en önemli sektörlerin başında geldiğini söyledi. Enerji sektöründe yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanılmasının önemini vurgulayan Yıldız, ‘Rüzgar santralinde tribün ve jeneratör kısmı yapılamıyorsa yatırımlar ithal kaynaklarla gerçekleştiriliyor. Bu bir paradoks, bunu aşmak zorundayız. İşte bu yaptığımız protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye’nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacağız.’ dedi.

TÜBİTAK’ın vereceği desteğe çok önem verdiklerini dile getiren Yıldız, ‘Ar-Ge faaliyetleriyle alakalı, tüm kurumlarımızla beraber yapılacak 15’e yakın bölümdeki destek için çok teşekkür ediyoruz.’ dedi.

                                                 

BAKAN ERGÜN: GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ
Ergün, Türkiye'nin 10 yıl önceki üretim ve ihracat rakamlarıyla bugün aynı alanlarda yakalanan rakamlar karşılaştırıldığında, arada önemli bir fark olduğunu vurgulayarak, ‘130 milyar dolar üretim yaparken ihtiyacınız olan enerjiyle 800 milyar dolarlık üretim yaparken ihtiyacınız olan enerji aynı mı? Değil... Şimdi hedeflerimiz var. Fert başına 20 bin dolar milli gelir seviyesini aşmak istiyoruz. Bu da 2 trilyon dolar üretim, 500 milyar dolarlık ihracat demek, enerji demek... Bu üretimi, bu ihracatı enerji olmadan gerçekleştiremezsiniz.’ diye konuştu.

10 YIL İÇİNDE 10’A YAKIN PROJE
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ise Türkiye için son derece önemli olan bir protokol imzaladıklarını bildirdi. Konu enerji olunca, çok fazla söze gerek olmadığını dile getiren Altunbaşak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda alınan kararlar gereği enerjinin, ülkenin öncelikli alanlarından biri olduğunu söyledi. İmzalanan protokolle enerjide dışa bağımlılığı azaltmak istediklerini vurgulayan Altunbaşak, protokol kapsamında 10 yıllık bir zaman sürecinde 10’a yakın projeden bahsettiklerini bildirdi.

Altunbaşak, protokolle birlikte en az yüzde 20’lik bir yerlilik artışı beklediklerine işaret ederek, ‘Enerji ile ilgili konularda hem hammadde hem teknoloji olarak çok büyük satın almalar yapıyoruz. Stratejik işbirliği çerçevesinde teknoloji transferi yapmak istiyoruz. Bunlara örnek vermek gerekirse termik ve hidroelektrik santrallerinin tasarımlarını da burada yapmak istiyoruz. Türkiye teknolojisinin geldiği seviye bunun için yeterli.’ şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Bakanlar Ergün ile Yıldız ile TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında yapılan işbirliği protokolünü imzaladı.

                                                 

Sayfa Başına Dön | Anasayfa