BMİDÇS 22. Taraflar Konferansı (COP 22)

BMİDÇS 22. Taraflar Konferansı (COP 22) bünyesinde Fas’ın Marakeş kentinde 15-16 Kasım 2016 tarihlerinde Genel Müdürlüğümüzün organize ettiği iki ayrı panel düzenlendi...

Ülkemizin de taraf olarak yer aldığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Taraflar Konferansı (COP) iklim değişikliği hususunda küresel ölçekte müzakerelerin yürütülmesi amacıyla her yıl dünyanın farklı kentlerinde organize edilmektedir. Bu yıl da BMİDÇS 22. Taraflar Konferansı (COP 22) 7-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Fas’ın Marakeş kentinde düzenlendi. Bir önceki Taraflar Konferansı olan ve 2015 yılı Aralık ayında Paris’te düzenlenen COP 21’de kabul edilen “Paris Anlaşması”nın ardından düzenlenen ilk Taraflar Konferansı olması sebebiyle COP 22 Marakeş büyük önem taşımaktadır.

Genel Müdürlüğümüz sorumluluğunda, COP 22 bünyesindeki Tükiye Yan Etkinlik Alanı ve İslam Kalkınma Bankası Yan Ekinlik alnında iki ayrı panel düzenledi. Söz konusu panellere Genel Müdürlüğümüzü temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanı Ümit ÇALIKOĞLU katılım sağladı.

Bu panellerden ilki 15 Kasım 2016 tarihinde Türkiye Yan Etkinlik alanında “İklim Konusunda Ulusal Olarak Belirlenen Katkıların Ötesine Geçebilmek için Türkiye’de Yenilenebilir Enerjinin Sunduğu Fırsatlar” başlığıyla Bakanlığımız Enerji İşleri Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Murat HARDALAǒın moderatörlüğünde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’den Karbon Piyasaları Başkanı Jan-Willem van de VEN, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk TELEMCİOĞLU ve Escarus’dan Yönetici Yardımcısı Melis BİTLİS’in panelist olarak katılımlarıyla gerçekleştirildi. Türkiye’den ve yurt dışından katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği panelde Türkiye’deki sürdürülebilir enerji finansmanı, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin fizibilitesinin önemi ve Türkiye’deki güneş enerjisi konusunda yürütülen faaliyetler ile ilgili sunumlar ve konuşmalar gerçekleştirildi.

                                                   

Genel Müdürlüğümüzün organize ettiği ikinci panel ise İslam Kalkınma Bankası yan etkinlik alanında 16 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirildi. “Türkiye’de Yenilenebilir Enerjinin Mevcut Durumu ve Geleceği” başlıklı panel Enerji İşleri Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Murat HARDALAǒın moderatörlüğünde, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk TELEMCİOĞLU, JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ŞİŞMAN, TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi Tuna GÜVEN ve TSKB Mühendislik Birimi Müdürü Coşkun KANBEROĞLU’nun panelist olarak katılımıyla düzenlendi. Panelde Türkiye’deki Güneş, Rüzgar ve Jeotermal enerji kaynaklarına dayalı yatırımlar ve söz konusu sera gazlarının azaltımına katkıda bulunan yatırımların finansmanı üzerine panelistlerin sunumları gerçekleştirildi.

                                                   

Sayfa Başına Dön | Anasayfa