Uluslararası Sanayide Ve Binalarda Enerji Verimliliği Ve Yönetimi Eğitimi Açılış Toplantısı Yapıldı.

ULUSLARARASI SANAYİDE VE BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE YÖNETİMİ EĞİTİMİ AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI.

8-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM), Uluslararası İşbirliği Teşkilatı (JICA) ve Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliği ile gerçekleştirilecek olan Uluslararası Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitimi konulu eğitimin 18’incisinin açılış toplantısı yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih DÖNMEZ’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, JICA ve TİKA temsilcileri, Japonya Büyükelçisi, Makedonya Büyükelçisi, katılımcı ülkelerin büyükelçilik temsilcileri, kursiyerler ve diğer katılımcılar yer aldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı toplantı salonunda yapılan açılışta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fatih Dönmez, sözlerine JICA, TİKA ve diğer ülke temsilcilerine teşekkür ederek başladı ve konuşmasının devamında, Enerji verimliliği alanındaki ulusal hedeflere ulaşmak üzere uygulanabilecek adımları ve bu adımların muhtemel etkilerini içeren Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı (EVUEP) hazırlanmış olduğunu ifade eden Müsteşar Dönmez, 'Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planında yer alan 55 eylem kapsamında, 2017–2023 döneminde; 10,93 Milyar$ lık yatırımla 23,9 milyon TEP ve 8,51 Milyar$ lık bir tasarruf hedeflenmektedir. Bu da birincil enerji tüketiminde %13,3 lük bir azaltım sağlayacaktır.' dedi.

Söz konusu eğitime; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Tacikistan ve Ukrayna olmak üzere, 17 ülkeden 27 kursiyerin katıldı. Uluslararası Sanayide ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitiminin açılış konuşmalarının ardından kursiyerlerle toplu fotoğraf çekimi yapıldı.Eğitimde; Enerji Verimliliği Mevzuatı, Elektrik ve Isının Verimli Kullanımı, Enerji Verimliliği ve Çevresel Etkileri, Aydınlatmada Enerji Verimliliği, Buhar Sistemlerinde Enerji Verimliliği, Basınçlı Hava Sistemleri, Termal Yalıtım Ölçüm Ekipmanı ve Teknikleri, Pompalama Sistemlerinde Enerji Verimliliği ve Yatırımların Ekonomik Analizi gibi konularda teorik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlere ilaveten YEGM’e ait Enerji Verimliliği Uygulama Tesisinde; Fırın, Buhar Kazanı, Buhar Kapanı, Aydınlatma, Kompanzasyon, Basınçlı Hava, Fan ve Pompa Ünitelerinde YEGM uzmanları tarafından kursiyerlerinde aktif olarak katıldığı uygulamalı eğitimler yer almaktadır.

Bahse konu eğitim programı kapsamında; Eskişehir, Bursa ve İstanbul’da ülkemizin öncü endüstriyel işletmelerinden enerji verimliliği-yönetimi alanında iyi uygulama örneklerine sahip fabrikalar ziyaret edilecek olup sanayide gerçekleştirilen enerji yönetimi ve enerji verimli uygulamaları yerinde incelenecektir. Ayrıca; Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi kapsamında bütünleşik bina tasarım yaklaşımı ile tasarlanan bir okul binası da ziyaret edilerek binalarda enerji verimliliği uygulamaları ile ilgili iyi uygulama örnekleri de gözlemlenecektir. Söz konusu seyahatte teknik çalışmanın yanı sıra İstanbul ve Bursa’nın tarihi güzelliklerini de gösteren bir kültürel-sosyal program da yer almaktadır.


Sayfa Başına Dön | Anasayfa