Tübitak Projeleri

PROJE ADI
LED ve OLED Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi Projesi

PROJE AMACI
Proje ile Aydınlatma ve ekran sistemlerinde kullanılan LED-OLED temelli teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesi ve bu teknolojiler kullanılarak katma değeri yüksek prototiplerin yerli olarak üretilmesi amaçlanmaktadır.

PROJE KAPSAMI
Projenin çağrı duyurusu TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından 21.05.2013 itibari ile yayınlanmış olup, çağrı kapsamında 2 Ar-Ge projesinin desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Prototip LED Çip Geliştirilmesi Projesi, 01.02.2015 tarihinde başlamış olup 36 ay sürmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan çalışmalar sonucunda, safir alttştan başlayarak mavi InGaN/GaN epitaksiyel ince filmlere dayalı LED lerin tasarımını yapmak, MOCVD yöntemi ile kristallerini büyütmek, fabrikasyon ve testlerini yapmak, bu LED leri çeşitli fosforlarla kaplayıp beyaz ışık elde etmek hedeflenmektedir. Projenin yürütücü kuruluşları İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Ermaksan A.Ş’dir.

320*240 Piksel RGB AMOLED Aviyonik Ekran Geliştirilmesi Projesi, 01.03.2015 tarihinde başlamış olup 66 ay sürmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan çalışmalar sonucunda, sabit/döner kanatlı platformlarda kokpit gösterge sistemleri ve ticari görüntüleme sistemlerinde kullanılmak üzere 3 x 2.25 ebadında AMOLED ekran tasarımı ve prototip üretimi hedeflenmiştir. Proje kapsamında, ekran sistemlerinde kullanılan OLED temelli teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesi ve bu teknolojiler kullanılarak katma değeri yüksek prototiplerin üretilmesiyle ülkemizde OLED ekran teknoloji bilgi birikimi oluşturulacaktır. Projenin yürütücü kuruluşları TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü ve ASELSAN’dır.

PROJE MÜŞTERİ KURUMU
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Sayfa Başına Dön | Anasayfa